Stacja Częstochowa INFO

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Stacja Częstochowa INFO - wiadomości, informacje, komentarze.
aktualnosci | finanse | kultura | felieton | sport
Switch to english version

Rynek pracy w Częstochowie

Sytuacja na rynku pracy w Częstochowie na przestrzeni ostatnich miesięcy nie jest najlepsza. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, obecnie liczba osób bezrobotnych w mieście przekracza 26 tys. osób, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. Jak podają statystyki, miasto przeżywa w ostatnich latach bardzo trudny okres. Aktualna stopa bezrobocia na poziomie przekraczającym 13.5% jest najwyższa w tym mieście od ponad 6 lat.


Również sytuacja całego powiatu Częstochowskiego jest bardzo zła, ponieważ poziom bezrobocia na przełomie stycznia i lutego szacowany był na, ponad 20%, co oznacza, że prawie, co piąty mieszkaniec powiatu pozostaje bez pracy.

Tak złej sytuacji w tym regionie nie było od lat! Dodatkowo eksperci z portalu infopraca.pl, którzy na bieżąco monitorują sytuację zawodową w Częstochowie, zwracają uwagę na to, że obecnie najtrudniej znaleźć jest pracę osobom młodym, a w szczególności absolwentom takich kierunków jak pedagogika i administracja publiczna. Na rynku wciąż widać duże zapotrzebowanie na pracowników typowo fizycznych, a na przestrzeni ostatnich lat, miasto wykształciło kilka tysięcy absolwentów z tytułem magistra czy też inżyniera. Dobrze wykształceni młodzi ludzie nie chcą pracować w zawodach fizycznych.

Powodem zamieszania jest światowy kryzys?

Eksperci portalu infopraca.pl jednomyślnie twierdzą, że bezpośrednią przyczyną obecnego stanu gospodarki w Częstochowie oraz okolicach jest światowy kryzysy, który aktualnie daje się we znaki w całej Polsce oraz Europie. Wszystkie firmy w Europie, a w szczególności te z jej zachodniej i środkowej części, mocno zaciskają pasa i zmniejszają swoje wydatki. Bardzo duża ilość przedsiębiorstw straciła przez taki stan sytuacji zamówienia od swoich zagranicznych kontrahentów. Z powodu ograniczenia liczby zamówień, wielu przedsiębiorców redukuje etaty, co bardzo niekorzystnie wpływa na sytuację zatrudnionych osób. W dzisiejszych trudnych czasach na rynku pracy, każdy pracownik boi się o swoje zatrudnienie. Również niechętnie przedsiębiorcy stwarzają nowe miejsca pracy, ponieważ stworzenie nowego stanowiska pracy oraz zatrudnienie fachowca jest bardzo kosztowne dla przedsiębiorstwa.Niewielcy przedsiębiorcy nie ryzykują i działają z mniejszym nakładem środków finansowych, co często przekłada się na zwolnienia grupowe, które w ostatnich miesiącach miały miejsce w kilku przedsiębiorstwach na terenie Częstochowy. Zobacz aktualne oferty pracy w Częstochowie.

Pieniądze z UE rozwiązaniem na kryzys?

Tereny pod inwestycyjne w Częstochowie należą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a więc są one bardzo kuszącą propozycją dla inwestorów ze względu na preferencyjne warunki finansowe i podatkowe. Niestety wciąż nie udało się pozyskać nowych, dużych inwestorów, którzy zechcieliby otworzyć przedsiębiorstw zatrudniających okolicznych mieszkańców. Z pomocą mają przyjść jednak Unijne pieniądze, które przeznaczone będą na aktywizację potencjalnych inwestorów, a także osób długotrwale bezrobotnych.Samorząd chce stawiać na inwestycje, które napędzają koniunkturę gospodarczą w mieście. Warto również podkreślić, że w ubiegłym roku otwarto Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie. Utworzona instytucja skupia się przede wszystkim na działaniach z zakresu poradnictwa zawodowego, szkolenia indywidualnego i zawodowego, kierowanie zarejestrowanych w PUP m.in. na staże, roboty interwencyjne, szkolenia z zakresu przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Dzięki tak sprofilowanemu urzędowi, bezrobotni powinni w sposób prostszy i przejrzystszy korzystać z możliwości znalezienia zatrudnienia oferowanego przez firmy współpracujące z miastem. Niestety jak wynika z obserwacji rynku pracy w Częstochowie, pierwsze miesiące działania Centrum Aktywizacji Zawodowe nie przyniosło oczekiwanych efektów. Być może nadchodzące miesiące ciepłe okażą się dla mieszkańców łaskawe. Przełom zimy i wiosny to wzmożony czas prac ogrodowych oraz wykończeniowych, a więc osoby dobrze czujące się w pracach fizycznych będą mogły liczyć na zatrudnienie.
Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl

•Testament - rodzaje Wzór testamentu

Testament zawiera wolę tylko jednej osoby. Spadkodawca może przekazać swój majątek jednej osobie lub podzielić między kilku spadkobierców...czytaj więcej »

•Podatek od sprzedaży nieruchomości

Osoby sprzedające nieruchomość często nie mają świadomości, że muszą część swoich środków ze sprzedaży przekazać urzędowi skarbowemu...czytaj więcej »

•Spadek z długami - kolejność dziedziczenia

Nie lubimy myśleć o śmierci a szczególnie, gdy jesteśmy młodzi. I nagle dopada nas nieszczęście, w wypadku samochodowym ginie ktoś z naszej rodziny...czytaj więcej »