Stacja Częstochowa INFO

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Stacja Częstochowa INFO - wiadomości, informacje, komentarze.
aktualnosci | finanse | kultura | felieton | sport
Switch to english version

Aronia uprawa - czy warto uprawiać aronię?

Aronia należy do rodziny różowatych(Rosaceae), podrodziny jabłkowatych(Pomoidae), podobnie jak jabłoń czy grusza. Ze względu na pokrewieństwo z jarzębiną(Sorbus) oraz kształt i wielkość owoców zwana jest jarzębiną czarnoowocową.


Uprawa aronii

Roślina preferuje miejsca słoneczne. Nie lubi cienia, gdzie może nie owocować nawet 10 lat. Ponieważ płytko się korzeni, dlatego można ją sadzić na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Aronia odporna jest na mróz. Krzewy wytrzymują mrozy nawet do -40 stopni C, a kwiaty wiosenne przymrozki.

Z owoców aronii sporządza się soki, dżemy, konfitury. Można również przygotować pyszną nalewkę ».

Na działce krzewy aronii sadzi się co 1,5 metra a na słabszych glebach co 1 m. Krzew przyjmie się lepiej, gdy po posadzeniu skrócimy pędy o 1/3. Aronia łatwo się zagęszcza, stąd co roku należy przeprowadzić cięcie prześwietlające. Stosować również należy cięcie odmładzające rośliny. Należy usuwać pędy starsze niż 5-6 lat, bo największy plon osiąga się z pędów 2-6 letnich.Cięcie wykonuje się najpóźniej do początku kwietnia. Aronia zaczyna owocować w 2-3 roku po posadzeniu i może owocować nawet 20 lat. W suche lata należy podlewać rośliny. Owoce można przechowywać w lodówce nawet 2 tygodnie, gdyż ze względu na zawartość garbników nie psują się. Po zbiorze owoców krzewy aronii warto zasilić obornikiem, kompostem lub przekompostowanym torfem. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, stąd sprawdza się jej uprawa ekologiczna bez stosowania chemii.

Walory ozdobne aronii

Krzewy mają wyprostowane pędy i dorastają nawet do 3 m wysokości. Na większych powierzchniach aronia nadaje się do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Ze względu na dużą ilość wytwarzanych odrostów, krzewy aronii można wykorzystać do wzmacniania skarp i nasypów. Aronia znana jest z właściwości obniżających ciśnienie krwi, ale to nie jedyna zaleta tej rośliny. Aronię można spotkać czasem w szkółkach w formie drzewka szczepioną na jarzębinie. Ozdobą krzewów są w drugiej połowie maja białe kwiaty, a od połowy sierpnia grona ciemnych owoców. Akcent dekoracyjny stanowią również liście, które jesienią przebarwiają się na czerwonopomarańczowo.

Uprawa aronii dla zdrowia i urody

Owoce aronii zawierają związki prozdrowotne, w tym antocyjany(ciemne barwniki), które mają właściwości przeciwutleniające, wykorzystywane w profilaktyce chorób nowotworowych czy krążenia. Związki zawarte w owocach oczyszczają organizm z toksyn, łagodzą dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby. Roślina znana jest z właściwości obniżających ciśnienie krwi.

Owoce aronii w kuchni

Z owoców aronii sporządza się soki, dżemy, konfitury. Można również przygotować pyszną nalewkę.

Wiosenne potrawy

Wiosna to szczególna pora roku, po długiej zimie nasz organizm jest zmęczony i potrzebuje szczególnych posiłków, zapraszamy do naszych wiosennych przepisów kulinarnych

Nowalijki wiosenne witaminy

Marchewka duszona np. z groszkiem

Babka wielkanocna

W moim ogrodzie

Wiosna w ogrodzie, zapraszamy do przeczytania porad i artykułów ogrodniczych

Wiosna w ogrodzie - wysiew w kwietniu

Kalendarz fenologiczny - dziesięć pór roku