Stacja Częstochowa INFO

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Stacja Częstochowa INFO - wiadomości, informacje, komentarze.
aktualnosci | finanse | kultura | felieton | sport
Switch to english version

Bukszpan zwyczajny - uprawa i cięcie

Bukszpan zwyczajny( występuje pod nazwą wiecznie zielony) Buxus sempervirens jest znany w Polsce od dawna. Jeżeli pozwolimy mu swobodnie rosnąć, to przy sprzyjających warunkach osiągnie nawet 8 metrów. Uchodzi za roślinę długowieczną i wytrzymałą( mimo iż nie do końca odporną na mrozy).


Już przed dwoma tysiącami lat , bukszpan niezwykle odporny na cięcie, służył do formowania pięknych żywopłotów i wymyślnych „ zielonych rzeźb”.

Bukszpan zwyczajny.

Sztuka artystycznego formowania brył geometrycznych i figur, nazywana fachowo topiary( od łacińskiego ars topiaria, czyli sztuka ogrodowa) szczyt popularności osiągnęła w epoce baroku. Z kolei w osiemnastym wieku, gdy zaczęły powstawać naturalistyczne parki krajobrazowe , nie znalazło się miejsce dla formowanych krzewów bukszpanu. Bukszpan do łask powrócił w następnym stuleciu, wraz z odkryciem ogrodu formalnego. Moda na strzyżony bukszpan utrzymuje się do dziś; wykorzystywany jest na obrzeża rabat: różanych, ziołowych i bylinowych. W stanie naturalnym bukszpan występuje w Europie południowej, w Afryce Północnej i w Azji. Liście bukszpanu są jajowate, małe, błyszczące, skórzaste, zazwyczaj ciemnozielone. Spotyka się odmiany o liściach z białymi lub żółtymi przebarwieniami. Roślina zawiera trujące alkaloidy.

Stanowisko dla bukszpanu

Preferuje stanowiska półcieniste, ale może też rosnąć w słońcu. Bukszpan ma niewielkie wymagania glebowe; lubi wapienne ziemie gliniaste, może również rosnąć na ziemiach piaszczystych pod warunkiem, że zawierają dostateczną ilość próchnicy. Wówczas dobrze jest przed posadzeniem krzewu domieszać do ziemi dojrzałego kompostu.

Strzyżenie bukszpanu

Po sekator sięgamy już w połowie kwietnia, a ostatnie cięcie wykonuje się w ostatnim tygodniu lipca; młode pędy zdążą wyrosnąć przed nadejściem zimy. Znawcy ars topiaria wiedzą, że aby krzewy wyglądały elegancko, w fazie wzrostu należy je strzyc co najmniej raz w miesiącu.

Nawożenie

Wiosną można zasilić mineralnym nawozem pełnoskładnikowym o niskiej zawartości fosforanów I przedłużonym okresie działania. Im częściej strzyżemy bukszpan, tym występuje większe zapotrzebowanie na substancje pokarmowe.

Zabezpieczenie przed mrozem

Bukszpany zajmujące stanowiska słoneczne należy okryć na zimę włókniną. Okrycie z włókniny przeciwdziała zakłóceniom w gospodarce wodnej, gdy pod wpływem słońca woda z roślin odparowuje i nie jest uzupełniana z zamarzniętej ziemi. Pojemniki z roślinami można umieścić w drewnianej skrzynce, ocieplając ją słomą lub wełną drzewną. Krzew bukszpanu musi być podlewany, oczywiście tylko wtedy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera. Bukszpany w doniczce mogą również zimować na wolnym powietrzu, jeżeli pojemniki zostaną wkopane na osłonięte stanowisko równo z poziomem gruntu.

Choroby i szkodniki

Czasem bukszpan cierpi z powodu niedoboru azotu, a objawia się to bladożółtym kolorem liści. Usychanie pojedynczych pędów może wskazywać na chorobę grzybową i w razie jej wystąpienie należy usunąć zainfekowane pędy. Bukszpan bywa także atakowany przez miodówki, co objawia się miseczkowato zdeformowanymi liśćmi.. Należy wówczas przyciąć pędy. W razie zmasowanego ataku należy zastosować dostępne środki ochrony roślin.

Bukszpan zwyczajny – niektóre odmiany

Buxus sempervirens „ Faulkner”– drobnolistny, liście owalne przebarwiające się zimą na brązowo – czerwone, kwitnie słabo.
Buxus sempervirens „ Blauer Heinz” - rośnie gęsto, liście ma ciemne, na początku niebieskozielone, nie kwitnie; nadaje się na niskie obrzeżenia rabat i małe formy geometryczne
Buxus sempervirens „ Augustifolia” - silny wzrost, długie wygięte liście, bujnie kwitnący krzew nadaje się na nieformowane solitery(soliter – w ogrodnictwie, to drzewo lub krzew rosnący pojedynczo na otwartym terenie, szczególnie eksponowane)
Buxus sempervirens „ Elegantissima” - liście z białą obwódką

Zastosowanie drewna

Twarde ciężkie drewno bukszpanu jest cenione w drzeworytnictwie. Używa się go również do wyrobu cybuchów, figurek szachowych oraz instrumentów muzycznych. Nie jest to drewno tanie.

Bukszpan jest jak żywe tworzywo, któremu można nadać dowolną formę. Strzyżony bukszpan, jako nieodłączny element ogrodów formalnych, doskonale pasuje do nawierzchni z kostki klinkierowej; zarówno rośliny jak i kostka mają geometryczne formy.

Wiosenne potrawy

Wiosna to szczególna pora roku, po długiej zimie nasz organizm jest zmęczony i potrzebuje szczególnych posiłków, zapraszamy do naszych wiosennych przepisów kulinarnych

Nowalijki wiosenne witaminy

Marchewka duszona np. z groszkiem

Babka wielkanocna

W moim ogrodzie

Wiosna w ogrodzie, zapraszamy do przeczytania porad i artykułów ogrodniczych

Wiosna w ogrodzie - wysiew w kwietniu

Kalendarz fenologiczny - dziesięć pór roku