Stacja Częstochowa INFO

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Stacja Częstochowa INFO - wiadomości, informacje, komentarze.
aktualnosci | finanse | kultura | felieton | sport
Switch to english version

Maj w ogrodzie - kwitnący maj

Na świecie rozgościł się maj. Słońce przygrzewać będzie coraz mocniej - maj, to miesiąc intensywnych prac w ogrodzie.


kwiaty jednoroczne

fot. źródło: cyklamen.blox.pl

W rozgrzanej promieniami słońca ziemi budzi się życie. Wysiane nasiona jednorocznych kwiatów kiełkują. Malutka roślina z wielkim wysiłkiem pnie się ku górze, przebija ziemię, z dnia na dzień jest coraz większa. Rozpoznajemy drobne listki wysianych kwiatów. Odchwaszczamy na bieżąco zagony z młodymi roślinami.

rabaty kwiatowe

W maju kwitnie wiele gatunków bylin ogrodowych. Na wiosennych rabatach kwiatowych żółte płatki żonkila z uśmiechem zwracają się ku słońcu i z radością podziwiają świat w majowej szacie. Zakwitły - trochę zapomniane ale jakże wdzięczne białe narcyzy. Nie przekwitły jeszcze pierwiosnki a już zachwycają kolorami rozkwitłe tulipany. Na niektórych działkach występują żółto- czerwone łany tych uroczych kwiatów. Miłośnicy tulipanów rozszerzają ich kolekcję o coraz nowe gatunki w różnych kolorach. Ogromna gama barw, kształtów, wielkości kwiatów, daje możliwości tworzenia ciekawych kompozycji w różnych miejscach ogrodu. Tulipanów nie można sadzić na glebach kwaśnych i zbyt zwięzłych. Pachnące, białe, dzwonkowate kwiaty konwalii majowej ozdobią cieniste miejsca w ogrodzie nawet pod rozłożystymi drzewami. Uprawa jest łatwa. Konwalia lubi próchniczną, wilgotną glebę, a jej kwiaty można ciąć do bukiecików. Ale tylko te z ogródków, bo konwalia jest rośliną chronioną. Okazałą byliną cebulową jest szachownica cesarska. Grube łodygi wyrastają do 1 metra. Oryginalne, pomarańczowe lub żółte kwiaty tworzą baldach na wierzchołku łodygi. Mało wymagające byliny cebulowe, to szafirki. Wyrastają do 30 cm. Można je sadzić między krzewami lub pod drzewami. Intensywnie pachnące fioletowe kwiaty fiołka wonnego także ukazują się w maju. Wyrastają w różnych miejscach w ogrodzie. Rozsiewają się same lub pomagają im w tym mrówki.

maj - drzewa i krzewy ozdobne

Przekwitają forsycje. Zakwitają bzy - pospolity lilak, czy bardziej uszlachetnione odmiany wabią niesamowitym zapachem. Lilaki lubią słońce, są odporne na mróz i zanieczyszczenie powietrza. Maj to miesiąc magnolii. Magnolie są wyjątkowo efektowne dzięki pięknym, kielichowatym kwiatom ukazującym się przed rozwojem liści. Lubią miejsca zaciszne, nasłonecznione lub półcieniste oraz wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo dobrze znany migdał trójklapkowy zwany potocznie migdałkiem również upodobał sobie maj. Wdzięczne kwiatki w kształcie różyczek ukazują się przed rozwojem liści. Chętnie uprawiany pigwowiec kwitnący również niezwykle efektownie w różnych odcieniach czerwieni - już pyszni się w ogrodzie. Ozdobą majowego ogrodu są szczodrzeńce (żarnowce). Rosną dobrze na lekkiej, piaszczystej glebie w miejscach słonecznych.

kwitnący sad

Obrazu majowego ogrodu dopełniają kwitnące drzewa owocowe. Białe kwiatki czereśni i wiśni, piękne różowe pączki jabłoni, kwitnące śliwy i grusze to przepiękny widok w ogrodzie.

sadzimy dalie

Maj jest właściwym miesiącem do dzielenia karp dalii. Dalie można już sadzić do gruntu na przełomie kwietnia
i maja, ale bezpieczniej po 15 maja po „zimnej Zośce”. Miejsce do uprawy dalii warto corocznie zmieniać, aby uniknąć porażenia przez patogeny glebowe pozostające w formie przetrwalników przez kilka lat. Gleba może być każdego typu, poza ciężką i podmokłą. Stanowisko najlepiej wybierać ciepłe i słoneczne. Rośliny te lubią stanowisko żyzne, wskazane jest nawożenie dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Kompost powinien znaleźć się blisko korzeni, natomiast obornik wymieszany z glebą nie powinien dotykać korzeni. Odmiany wysokie palikuje się, aby zapobiec wyłamywaniu pędów, szczególnie w czasie silnych wiatrów. Dalie należą do roślin wrażliwych na mrozy, kwitną do pierwszych przymrozków. Posadzone po kilka przy płocie utworzą kwietną ścianę w ogrodzie. Mogą stanowić element rabaty bylinowej, a z odmian niskich można utworzyć obwódki grządek.

różaneczniki azalie

Różaneczniki uważane są za jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Ogrodnicy dzielą je zazwyczaj na azalie
i różaneczniki( zwane rododendronami o liściach zimozielonych}. Około połowy maja kwitnie już większość azalii wielokwiatowych. Zarówno na zimozielone różaneczniki jak i azalie należy przeznaczyć w ogrodzie miejsca cieniste i półcieniste. Najlepiej czują się pod okapem wysokich drzew w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Nie powinny rosnąć przy ścianach domów, które nagrzewając się w środku dnia mogą wysuszać glebę i powietrze wokół. Szczególnie korzystne jest dla nich bliskie sąsiedztwo naturalnego zbiornika wodnego, podnoszącego wilgotność zarówno w glebie jak i w powietrzu.

Majowe kwiaty zachwycają swoja urodą i niepowtarzalnym zapachem. Zachęcają do coraz dłuższego przebywania w ogrodzie.

Wiosenne potrawy

Wiosna to szczególna pora roku, po długiej zimie nasz organizm jest zmęczony i potrzebuje szczególnych posiłków, zapraszamy do naszych wiosennych przepisów kulinarnych

Nowalijki wiosenne witaminy

Marchewka duszona np. z groszkiem

Babka wielkanocna

W moim ogrodzie

Wiosna w ogrodzie, zapraszamy do przeczytania porad i artykułów ogrodniczych

Wiosna w ogrodzie - wysiew w kwietniu

Kalendarz fenologiczny - dziesięć pór roku