Stacja Częstochowa INFO

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Stacja Częstochowa INFO - wiadomości, informacje, komentarze.
aktualnosci | finanse | kultura | felieton | sport
Switch to english version

Wiosna w ogrodzie - wysiew w kwietniu

Nastała wiosna - Persefona(Kora) ukochana córka Demeter opuściła Hades i z koszami pełnymi nasion powróciła na ziemię.


Posiadacze działek i ogródków przydomowych chcieliby jak najszybciej zbierać własne, wczesne warzywa, do których tęskni się po okresie zimy. Wprawdzie w handlu obserwuje się już zwiększoną podaż nowalijek, ale niektórzy nabywają je w niewielkich ilościach, a i często z pewnymi obawami. W niektórych regionach kraju, cieplejszych, o łagodnych zimach i gdzie wiosna przychodzi wcześniej, o zbiorach wiosennych myśli się już jesienią. Stosuje się jesienny wysiew marchwi, pietruszki, kopru, sadzi się cebulę dymkę.

nowalijki z własnej działki

Nowalijki w gruncie- można wyprodukować na każdej działce, stosując różne proste metody: płaskie okrycia folią perforowaną, przykrycie włókniną lub nawet podwójnie okrywanie włókniną od spodu i folią perforowaną z góry. Z gruntu wiosną można uzyskać wcześniej zbiory takich warzyw jak: cebula dymka, cebula z rozsady, szczypiorek, szalotka, sałata masłowa, rzodkiewka, rzeżucha,natka pietruszki (z zimujących roślin), koper zielony( wysiany jesienią), rabarbar, szparagi, niektóre rośliny przyprawowe ( wieloletnie).

Karpy rabarbaru zaczynają wegetację już w marcu. Jeśli dodatkowo zastosujemy ściółkowanie ciemną folią lub włókniną znacznie szybciej uzyskamy soczyste, mięsiste ogonki na pierwsze kompoty czy dodatek do ciast i deserów.

Wczesne odmiany sałaty masłowej sadzi się do gruntu w pierwszych dniach kwietnia. Najlepiej osłonić włókniną. Na 1 -2 tygodnie przed planowanym zbiorem osłony zdejmuje się.

Na niektórych działkach uprawiane są szparagi Przy właściwej pielęgnacji i w miarę sprzyjającej pogodzie, wypustki szparagów nadają się do zbioru w kwietniu,- pod koniec miesiąca. Pierwsze wiosenne zbiory tego warzywa to rzeczywiście prawdziwa nowalijka.

Z nastaniem wiosny w ogródku zielarskim zaczynają wzrost rośliny wieloletnie. Najszybciej rośnie estragon i melisa lekarska.

wiosna w ogrodzie - wysiew warzyw korzeniowych

W kwietniu przystępuje się do siewu wielu warzyw korzeniowych takich, które nie są wrażliwe na niższe temperatury. Uprawa gleby jesienią pod warzywa korzeniowe musi być głęboka. Wiosną wystarczy ją lekko spulchnić i dokładnie zagrabić przed siewem. Gleba nie może być zakwaszona. Warzywa takie jak jak marchew, pietruszka i buraki najlepiej udają się na ciepłych glebach gliniasto- piaszczystych, średnio zwięzłych, przepuszczalnych, o dużej zawartości próchnicy. Trzeba pamiętać, by przy planowaniu warzywnika starać się zachować zasady zmianowania; nie uprawiać marchwi, pietruszki, buraków i innych korzeniowych po sobie i po innych korzeniowych.

wiosna w ogrodzie - inne siewy

W kwietniu, gdy pogoda na to pozwala , sieje się groch, bób, szpinak, pasternak. Jest to również pora na wysiew pietruszki naciowej, rzodkiewki, kopru, wiosennej rzodkwi.

groźne dla roślin w ogrodzie - przymrozki

Słoneczna i ciepła wiosna , wzbudza w nas wiele radości, budzącej zapał do prac w ogrodzie, pozostaje jednak niepokój. Mogą przyjść przecież przymrozki, które są poważnym zagrożeniem dla młodych delikatnych roślin. W ochronie roślin przed chłodem ma znaczenie mikroklimat, który może być wytworzony naturalnie albo spowodowany wpływem człowieka. Przed przymrozkami w naszym ogrodzie, możemy uchronić rośliny poprzez różne nasadzenia terenów zieleni -gęste żywopłoty, „ zielone zasłony „ z wysokich roślin, zabudowania itp.

Prostym sposobem ochrony przed niewielkimi przymrozkami jest stosowanie różnych osłon. Bezpośrednie okrycie upraw też chroni wrażliwe młode rośliny przed chłodem, pod włókniną temperatura temperatura jest wyższa średnio o około 4 stopnie Celsjusza niż na otwartym gruncie. Przed spodziewanymi przymrozkami dobrze jest uprawy nawodnić, wilgotna gleba w ciągu dnia magazynuje więcej ciepła i jej temperatura tak szybko nie spada jak gleby przesuszonej. Dobiera się odpowiedni termin siewu dla poszczególnych gatunków, zależnie od ich wymagań termicznych, wybiera się właściwe odmiany( wczesne, późniejsze).

co robić, gdy rośliny zmarzną ?

Mimo stosowania wiosną w ogrodzie różnych zabiegów, zawsze istnieje ryzyko, że przy silniejszych, dłużej trwających przymrozkach rośliny mogą ulec uszkodzeniom. Co należy robić, gdy już zmarzną? Przejściowe zmarznięcie nie zawsze zniszczy rośliny. W komórkach roślinnych znajduje się dużo wody(czasem nawet ponad 90%). Podczas przymrozku, woda tworzy kryształki lodu. Jeśli następuje gwałtowne rozmarzanie, niszczy się struktura komórkowa, ściany komórek pękają, w następstwie ginie cała roślina. Stąd bardzo ważne jest wydłużenie czasu rozmarzania w godzinach rannych, po wystąpieniu nocnych przymrozków. Żeby ten proces spowolnić, trzeba zacieniać nadmarznięte rośliny, bo zwykle po zimnej bezchmurnej nocy, następuje jasny słoneczny dzień. By zwolnić tempo rozmarzania roślin, stosuje się też ich opryskiwanie wodą,drobnokroplistym strumieniem. (źródło : Instytut Skierniewice)

Przewidujący działkowcy trzymają pewną rezerwę rozsad na ewentualne dosadzenia w miejsce zniszczonych roślin. W przypadku roślin wysiewanych w ogrodzie bezpośrednio do gruntu, należy wykonać dodatkowy wysiew nasion.

Wiosenne potrawy

Wiosna to szczególna pora roku, po długiej zimie nasz organizm jest zmęczony i potrzebuje szczególnych posiłków, zapraszamy do naszych wiosennych przepisów kulinarnych

Nowalijki wiosenne witaminy

Marchewka duszona np. z groszkiem

Babka wielkanocna

W moim ogrodzie

Wiosna w ogrodzie, zapraszamy do przeczytania porad i artykułów ogrodniczych

Wiosna w ogrodzie - wysiew w kwietniu

Kalendarz fenologiczny - dziesięć pór roku